ПРО ТЯГАР ВИБОРУ ОСВІТИ: зміниш освіту – зміниш життя.

Директор Несторівського центру Віталій Хромець продовжує розмірковувати в темі свідомого вибору освіти, послуговуючись доробком Міхая Чіксентміхайі “В пошуках потоку”.

У попередніх дописах Віталій Хромець з’ясовував суть свободи вибору освіти, про повноцінне життя при виборі освіти, про боротьбу освіти та самоосвіти,

У цьому дописі Віталій Хромець розмірковує про кореляцію зміни освіти та змін в житті.

Якщо так сталося, що ви отримали освіту, яка вам не подобається і ви з жахом думаєте про роботу за фахом, то є сенс отримати освіту, до якої у вас є інтерес.

На те, що ви не отримали освіту, яку ви хотіли, могло б вплинути маса обставин: тотальна корупція, ви змушені були вступати на спеціальність, на яку не було конкурсу або ви вступили на спеціальність у виш, де банально змогли домовитися ваші батьки (це в часи до ЗНО). Могли вплинути і фінансові причини, наприклад: висока вартість навчання або ви хотіли навчатися у виші в іншому місті і ваші батьки просто не могли вас фінансово утримувати, а, можливо, ви не могли навчатися там, де ви хотіли за станом здоров’я. Одним словом – могли бути об’єктивні причини, які ви не змогли здолати на той час, коли ви обирали освіту у виші.

Часто, коли людина отримує або отримала освіту не за покликанням, вона займається самозаспокоєнням, повторюючи собі: загалом я навчаюся за хорошою спеціальністю чи я навчаюсь в хорошому виші, чи у мене прекрасні викладачі, чи у мене прекрасні одногрупники і таке інше. Але ці причини не є достатніми, щоб витрачати частину вашого життя на те, що не приносить відчуття задоволення і повноти життя.

Але обставини можуть змінитися – ви отримуєте можливість здобути освіту вашої мрії, тоді не повинно бути жодних застережень, щоб отримати ту освіту, яку ви бажаєте, щоб змінити свій фах. В результаті свідомого рішення ви нарешті починаєте рухатися за своїм інтересом! А це дає потужну внутрішню мотивацією, і ви гарантовано будете навчатися із задоволенням, а згодом й працювати за фахом із задоволенням.

Треба зрозуміти, що ніхто крім вас не буде турбуватися за те, щоб ВИ отримали ту освіту, яку ВИ хочете: в тому університеті і за тією спеціальністю чи спеціалізацією, яку ВИ забажали. Тільки ВИ можете особисто прийняти відповідальне рішення і отримати освіту вашої мрії.

Існує три фактора, чому людина може бути незадоволеною своєю освітою:

1. Від освіти, яку ви здобули або здобуваєте немає жодної користі, а іноді є, і шкода, коли вона призводить до постійного стресу.

2. Це скука і одноманітність. Коли відсутні цікаві завдання, які хочеться вирішувати, коли перебування на лекціях, підготовка до семінарів та екзаменів викликає у вас скуку та одноманітність.

3. Стрес. Коли ви не можете знайти спільну мову з викладачами, які чекають від вас, що ви будете наполегливо навчатися, відвідувати заняття.Якщо Ви усвідомили, що на вас діють ці фактори, а ви хочете бути щасливими від процесу здобуття освіти і ви маєте можливість – вам конче потрібно шукати можливість отримувати освіту за тим фахом, до якого у вас є живий інтерес.

В середньо- та довгостроковій життєвих перспективах краще робити те, до чого лежить ваша душа, а не просто орієнтуватися на те, що вам принесе дохід, престиж та ще щось.

Якщо ви отримували освіту і отримували масу задоволення від процесу, то коли ви будете працювати за фахом – ви будете продовжувати отримувати задоволення вже від роботи. Якщо ви навчалися за покликанням на лікаря, дизайнера, філософа, то ви станете більш уважним лікарем, більш креативним дизайнером, більш вдумливим філософом. От саме це дозволить вам стати професіоналом та володіти унікальними компетентностями, що гарантовано дозволить мати кращі шанси на отримання хорошої можливості в кар’єрному зростанні.

Якщо вам навчання подобається, ви не будете обмежуватися лише тим, що задають на семінари. Ви будете певно займатися самоосвітою – заглиблюватися у те, що бажаєте, а це точно дасть вам додаткові знання, які дозволять вам бути більш професійним. І зворотній ефект: якщо вам навчання не цікаве, то ви виконуєте лише мінімум. Вам нецікаво та ви намагаєтеся схалтурити там, де це можливо.

Цікава річ, якщо людина навчається в престижному виші на престижному факультеті та здобуває фах за престижною спеціальністю, то очевидно, що має перспективи хорошого працевлаштування. Однак, якщо це несвідомий вибір людини – це не призводить до відчуття щастя, це не підвищує інтерес та мотивацію до навчання.

Але жодних ілюзій, якщо ви навчаєтесь за покликанням – це не означає автоматично, що завжди буде все ідеально. Можуть бути і стреси, і складні ситуації, бо рідко може на 100% все подобатися. Наприклад, ви більше хочете говорити, а вас засипають письмовими роботами або навпаки вам більше подобається писати, ніж усно відповідати. Але в будь-якому випадку, якщо ви навчаєтеся з інтересом, з високим рівнем мотивації, то усі складнощі будуть долатися набагато легше.

#СвідомийВибірОсвіти

Директор Несторівського центру Віталій Хромець

Варіан Н3 білий PNG

Україна, Київ
+З80 44 228 94 17
info@nestor.center

Ми хочемо бути “точкою збірки” для спільнодії в перетворенні української освіти на унікальний успішний світовий приклад.

Nestor Center © 2022